Постинг
25.09.2011 15:00 -
0057: Симфоничен метал (Simfonichen metal / symphonic metal).
Симфоничен метал (симфоник-метал, или симфо-метал, от англ. symphonic metal) е нов музикален стил, в който се свързват в едно металическото звученес класическата оркестрова музика, като освен това често се използват женски вокал, хор от няколко вокалисти, класически инструменти (или имитации на синтезатор) и даже цял, жив симфоничен оркестър.
Предшественици на симфоничния метал, като стил в музиката, са такива групи от направлението готически-метал, като The Gathering и Theatre of Tragedy, използващи в своите изпълнения клавишни инструменти и женски вокал. Експерименти по съвместяването на такива или подобни изпълнения правят също и групите Savatage, Rage и Symphony X.

Появата на това направление като отделен жарн се свързва с излизането на албума Theli на шведската група Therion през 1996 година. Therion и в предишните си албуми са използвали в своето звучене симфонични аранжировки, но именно в Theli жанрът се оформя окончателно, превръщайки се в ново явление на сцената на “тежката” музика.
Благодарение на горните първопроходци, към края на 90-те години в европейския металвсе повече се разпространяват елементите на класически изпълнения, като живи оркестри, синтезаторни ефекти, заедно с богат, почти оперен женски вокал. Така, на основата на пауър-, дум-, и блек-метала се сформира особен поджарн наречен симфоничен метал, свързван освен с Therion, така също и с Apocalyptica, Within Temptation, Nightwish, Rhapsody.
1997 е важна година за жанра поради излизането на дебютните албуми на няколко групи, оказали понататък силно въздействие върху стила. Rhapsody и Nightwish използвали симфо-аранжимент на основата на пауър-мет, а холандците от Within Temptation произвели нещо близко до готическия-мет. И така нещата се заформили.
-------------------------------------------------
Източник: http://muzika3.blogspot.com/feeds/posts/default
Предшественици на симфоничния метал, като стил в музиката, са такива групи от направлението готически-метал, като The Gathering и Theatre of Tragedy, използващи в своите изпълнения клавишни инструменти и женски вокал. Експерименти по съвместяването на такива или подобни изпълнения правят също и групите Savatage, Rage и Symphony X.

Появата на това направление като отделен жарн се свързва с излизането на албума Theli на шведската група Therion през 1996 година. Therion и в предишните си албуми са използвали в своето звучене симфонични аранжировки, но именно в Theli жанрът се оформя окончателно, превръщайки се в ново явление на сцената на “тежката” музика.
Благодарение на горните първопроходци, към края на 90-те години в европейския металвсе повече се разпространяват елементите на класически изпълнения, като живи оркестри, синтезаторни ефекти, заедно с богат, почти оперен женски вокал. Така, на основата на пауър-, дум-, и блек-метала се сформира особен поджарн наречен симфоничен метал, свързван освен с Therion, така също и с Apocalyptica, Within Temptation, Nightwish, Rhapsody.
1997 е важна година за жанра поради излизането на дебютните албуми на няколко групи, оказали понататък силно въздействие върху стила. Rhapsody и Nightwish използвали симфо-аранжимент на основата на пауър-мет, а холандците от Within Temptation произвели нещо близко до готическия-мет. И така нещата се заформили.
-------------------------------------------------
Източник: http://muzika3.blogspot.com/feeds/posts/default
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари

